katarzyna_sitarz_performance

W listopadzie we współtworzonej przez naszą Fundację przestrzeni Kooperatywy Łaźnia w Szczecinie gościliśmy Katarzynę Sitarz.

Pobyt rezydencyjny Katarzyny Sitarz związany były z przygotowaniami do jej solowego performance’u  podczas wernisażu wystawy „Biały Szum” organizowanej przez Grupę Kuratorską Wkład Własny. Efekty pracy Katarzyny Sitarz można było zobaczyć w Szczecinie 16.11.2016 w Filharmonii Szczecińskiej.

Prezentowany performance odsłaniał szkice do „Per-sony” – jej nowego solowego spektaklu na ciało i głos, który powstaje dzięki wsparciu Art Stations Foundation, w ramach programu rezydencyjnego Solo Projekt prowadzonego przez fundację Grażyny Kulczyk.

Premierę PER-SONY zobaczyć będzie można już 10.12.2016 w Studio Słodownia w Starym Browarze w Poznaniu.

Katarzyna Sitarz – tancerka, performerka, choreografka. Fascynatka wielopoziomowej (nie)świadomości ciała, podróżniczka sensorycznych i polifonicznych światów, poszukiwaczka efemerycznych wyładowań głosowych. Od wielu lat zgłębia tajniki tradycyjnego śpiewu, a w szczególności białego głosu, który również eksploruje w swoich performatywnych działaniach. Zajmuje ją istota obecności oraz kolektywizmu. Regularnie tworzy i występuje w Europie goszcząc również w Brazylii, Argentynie, USA, Kanadzie i Azji. Dzięki Tanja Liedtke Foundation wyjechała do Australii by prowadzić badania do projektu „home project” oraz współtworzyć z Lucy Guerin. Nominowana do programu The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative, miała przyjemność pracować z amerykańską choreograf Trishą Brown. Stypendystka holenderskiego i polskiego Ministra Kultury i Edukacji oraz danceWEB 2010 przy festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu. Za wcześniejsze prace wyróżniona nagrodami na 8th Solo Dance International Festival w Budapeszcie oraz 11th International Solo-Dance-Theater Festival w Stuttgarcie. Studiowała filologię słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ukończyła Rotterdam Dance Academy (Codarts), kształcąc się na wydziale tańca i choreografii. Uczestniczyła w pierwszej edycji eksperymentalnego programu sztuk performatywnych SMASH Berlin.

resizedimage174100-laznia-logo resizedimage168100-fundacja-kult-logo

katarzyna_sitarz_residency2

katarzyna_sitarz_residency